Jautājumi un atbildes

1. Kāda ir supervīzijas nozīme?

Supervīzija palīdz uzlabot profesionālās prasmes, mazināt izdegšanu, risināt sarežģītas situācijas un veicina profesionālo izaugsmi.

2. Kam ir nepieciešama supervīzija?

Supervīzija ir noderīga visiem, kas vēlas uzlabot savu profesionālo un ar darbu saistīto jomu.

3. Kādi ir supervīzijas veidi?

Supervīzija var būt individuāla, grupas, komandas un organizācijas.

4. Cik bieži ir nepieciešama supervīzija?

Supervīzijas biežums var atšķirties atkarībā no profesijas un individuālajām vajadzībām, taču bieži vien tā notiek regulāri – iknedēļas, ikmēneša vai ceturkšņa sesijās.

5. Kādi ir grupas supervīzijas ieguvumi?

Droša un konfidenciāla vide, kurā ir iespēja dalīties ar izaicinājumiem, pieredzes apmaiņu un iespēja ieraudzīt daudzveidīgas perspektīvas, kā arī iegūt savstarpēju atbalstu, mācīšanās no citu pieredzēm, refleksijas prasmju un profesionālo iemaņu attīstīšanu, efektīvu resursu izmantošanu un jaunu risinājumu testēšanu.

6. Kādi ir komandas supervīzijas ieguvumi?

Tā veicina komandas sadarbību un savstarpējo atbalstu, palīdzot izprast un risināt problēmas kopīgi, tā uzlabo komandas loģistiku un efektivitāti, ļaujot dalībniekiem izvērtēt savu darbu un attiecības, tā veicina komandas izaugsmi un mācīšanos, sniedzot iespēju reflektēt par sasniegumiem un izaicinājumiem, kā arī supervīzija ir vērtīgs instruments, kas veicina komandas labklājību un veiksmīgu sadarbību .

7. Kāds ir supervīzijas ieguvums organizācijām?

Uzlabojas darbinieku efektivitāte, profesionālā attīstība un mazinās izdegšanas risks.

8. Kā notiek supervīzija?

Supervīzijas sesijas norit strukturētā veidā, individuālas vai grupas formātā. Individuālā supervīzijas sesija parasti ilgst 60 minūtes, grupas sesija 3 h, radot drošu un konfidenciālu vidi refleksijai un izaugsmei. Supervīzijas sesijās izmanto dažādas tehnikas un metodes.

9. Kā supervīzija atšķiras no koučinga un mentorēšanas?

Kaut gan visi trīs procesi ietver profesionālo attīstību, koučings fokusējas uz profesionālo un personīgo mērķu sasniegšanu, mentorings uz pieredzes nodošanu.

10. Kāda ir supervīzijas konfidencialitāte?

Supervīzijas saturs ir konfidenciāls, ja vien nav riska situāciju, kas saistītas ar drošību.

11. Kas nav supervīzija? 

Supervīzija nav konsultācijas un padomu došana, izglītojošs seminārs, psihoterapija, relaksācija, informatīva sanāksme.